Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı Nedir ?

20.03.2021
Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı Nedir ?
hemşire bonesi

Damar sertliği olarak adlandırılan ve sistematik özelliklere sahip olan hastalık türlerinden biri olan bu tür kalp rahatsızlıkları çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı Nedir ? Merak edilen hastalıklar arasında yer alırken oluşmasında etkili olan faktörlerin doğru anlaşılması gerekir. Çeşitli damarlarda oluşma ihtimali olan bu hastalığın böbrek damarlarında ortaya çıkması ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu tür rahatsızlıkların sessiz bir seyir izlediği görülürken yıllar içerisinde etkileri ortaya çıkmaktadır. Ortalama olarak bu hastalık başlamasından itibaren 15 yıllık bir süre sonunda belirtilerini hissettirmeye başlayabilir. Bundan dolayı zaman zaman sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekli olan bir durumdur. Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı kendisini göğüs ağrısı şeklinde gösteren bir hastalıktır. Göğsün ortasında oluşacak ağrı, baskı ve yanmalar rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır.

İlginizi çekebilir: Tip 2 Diyabet Nedir ?

Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı Etkeni Nedir ?

Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı Nedir ? Araştırılan konular arasında yer alırken bu hastalığa yol açan nedenlerin bilinmesi önlenmesi açısından önemlidir. Damar sertliği olarak da bilinen bu hastalıkta genetik etkenler rol oynayabileceği gibi, sağlıksız beslenme, aşırı kilo alma, sigara kullanımı, kötü yaşam koşulları da etkili olabilmektedir. Hastalık ortaya çıkmadan önce sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi gerekli olurken koruyucu tedavi oldukça önemlidir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak, aşırı kilodan uzak durmak bu noktada oldukça önemlidir. Bu tür hastalıklarda öncelikli olarak yaşam şeklinin düzenlenmesine bağlı olarak rahatsızlığın oluşması önlenmeye çalışılır. Bu durumun yeterli olmadığı durumlarda ise çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmak sureti ile hastalığın zararları en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Rahatsızlık oldukça yavaş ilerlemesi sebebi ile ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Şikayetlere bağlı olarak da tespit edilmesi ve tedavi edilmesi verebileceği zararları azaltıcı niteliktedir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   İskonto Nedir , İskonto Hesaplama

Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı Kronik midir ?

Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığından korunma yolları arasında hayvansal gıdalardan uzak durmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda sigara ve alkol tüketimine de dikkat edilmelidir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme metotları tercih edilirken balık özellikle tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmak kalp sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir. Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı Nedir ? Suali için kalbi besleyen damarların kolesterol içeren yağlar sebebi ile tıkanması olarak ortaya çıktığını söylemek doğru olmaktadır. Bu tür rahatsızlıklarda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilirken hastalığın kronik bir yapıda olması oluşmadan önce önlenmesi açısından çeşitli tedbirlerin de alınmasını gerekli kılar.

Ateroklerotik Kalp Rahatsızlığı kalp krizi, akut inme, kalp yetmezliği gibi birçok hastalığa yol açabilecek türde rahatsızlıklar arasındadır. Bundan dolayı da sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen bireylerin yaşam koşullarını iyileştirmesi, stresten uzak durması ve sağlıklı belenme metotlarını uygulaması gerekmektedir. Kişilerin spor yapma alışkanlığına da sahip olması hayatlarını nitelikli olarak sürdürebilmeleri açısından önemli hale gelirken bir diğer dikkate alınması gereken konu da stresten uzak durmak olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Eshot Bakiye Sorgulama

Damar sertliği ne demek?

Yağ ve atıkların damarlarda birikerek oluşturduğu plakların damarları tıkaması ile damar sertliği durumu oluşmaktadır.

Damar sertliği tanısı nasıl konur?

Doppler ultrasonu, sintigrafi, bilgisayarlı tomografi veya anjiyografi sayesinde damar sertliği tanısı koyulabilir.

Damar sertliği için hangi doktora gidilir?

Kalp Damar ve Cerrahi Uzmanlığı bölümü damar sertliği için gerekli tetkikleri yapacak olan bölümdür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara dershaneler
ankara ingilizce kursları
ceza avukatı
özel eğitim merkezi ankara
medwoox cerrahi bone