Boşanma Avukatı Ücretleri

Günümüzde en çok görülen davalardan birisi de boşanma davasıdır. Boşanma, evli çiftlerin aralarındaki ilişkiyi bitirmesine denilir. Resmi nikâhla evli kişilerin, yasal olarak boşanmak için Aile Mahkemesi’ne başvurmasına ve açılan davaya boşanma davası denilmektedir. Çiftlerden herhangi biri, mahkemeye başvurarak boşanmak isteğini dilekçe ile başvurarak yapar. Boşanma davalarının birçok nedeni bulunmaktadır. Davaların daha hızlı ve kişinin lehine karşı sonuçlanabilmesi için boşanma avukatından destek alınması önemlidir. Ancak çiftlerin merak ettikleri konulardan birisi de boşanma avukatı ücretleri 2024 yılında ne kadar olacağı konusudur.

2023-2024 yılı boşanma avukatı ücreti en az 17.900 TL olarak güncellenmiştir. Buna %10 KDV uygulanınca toplam tutar 19.690 TL olur. Boşanma avukatı ücreti her dava dosyasına özel olarak ve ayrıca belirlenir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukat Ücreti

Anlaşmalı boşanma davası, çiftler arasında vekâlet, nafaka, tazminat gibi sorunları aralarında sözleşme imzalayarak açtıkları davalardır. Anlaşmalı boşanma davalarında, boşanma davası başvurusu için harç ödemesi yapılır. Ödenen harç ücreti 2024 yılı için 1.850 TL olarak belirlenmiştir. Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davalarının her ikisinde de dava sürecinin başlanabilmesi için başvuruda bulunulması gerekir. Dolayısıyla boşanma davası başvuru ücreti, her iki dava türünde de ödenmesi zorunludur. Boşanma avukatı ücreti 2024 yılında yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesine göre belirlenir ve tüm avukatların belirlenen bu asgari ücret tarifesine uyması zorunludur. Ancak davanın niteliğine göre belirlenen üst sınıra kadar ücret belirlenebilir. Anlaşmalı boşanma davaları diğer boşanma türlerine göre daha kolay sonuçlandığı için daha ucuzdur.

Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücreti

Çekişmeli boşanma davaları; çiftlerin vekâlet, nafaka, tazminat gibi konularda anlaşamadığı durumlarda açılan dava türleridir. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında, harç ve diğer masraflar ücrete dâhil değildir. Çekişmeli boşanma davaları uzun süren dava türleridir. Bazı boşanma davaları bir yıldan üç yıla kadar sürebilir. Avukatlar bu süreyi göz önünde tutarak mesailerini hesaba katar. Dolayısıyla çekişmeli boşanma davalarında belirlenen asgari ücret üzerinde avukatlar ücret talebinde bulunurlar.

Anlaşmalı boşanma davaları için 35.000 TL, çekişmeli boşanma davaları için 52.000 TL tutarında olması uygundur.

Bir Yorum Yap