Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Evliliklerin çıkması girmesi sonrası boşanmak istiyorum cümlesi evli çiftlerden birinin ya da her ikisinin de kurduğu cümle olabilmektedir. Boşanmak isteyen tarafın kendine göre sebepleri mutlaka olacaktır. İki taraf birden boşanmak istiyorsa da evliliklerinde aşamadığı ortak noktalarda buluşamadığı konular vardır.

Evliliğin karşılıklı sevgi saygı sabır sadakat ve anlayışla yürütülmesi bunların kaybedildiği durumlarda ciddi sorunların yaşanması oldukça muhtemeldir. Evliliğin bitmesine neden olacak kusurları eşlerden birinin işlemiş olması diğer tarafın bu evliliği bitirmek istemesinin nedeni olabilmektedir. Evlilik birliğini bozan hataların yapılması iletişim kurulamaması aile içinde şiddetin yaşanması ve kısaca bunların hepsini kapsayan şiddetli geçimsizlik durumlarında evliliğin sonlandırılması en kesin ve tek çözüm olmaktadır.

Boşanma Avukatlarından Destek

Sürdürülemeyen hale gelen evliliklerin mahkemeye taşınması aşamasında bir boşanma avukatından destek alınması daha sağlıklı ve kısa süren işlemler için gereklidir. İşin prosedürlerini adli kuralları ve kanunları bilen avukatlar yardımı ile anlaşmalı ya da çekişmeli davaların mahkemelere intikal etmesi sağlanmaktadır.

Çekişmeli davalar tek tarafın boşanmak istemesi ile açılan davalar anlaşmalı davalar da iki tarafın anlaşarak karar verdikleri boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında eşler artık evli kalmak istemediklerine evli kaldıkları süre zarfında birbirlerine zarar verdiklerine karar verip gerekli işlemleri başlatırlar. Bunun içinde anlaşmalarını boşanma avukatına hazırlatıp imzalayarak işlemleri kısa sürede tamamlarlar. Bu tür boşanmalar boşanma sürecinde yorulmadan vakit kaybetmeden boşanabilme bakımından önem taşımaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Şiddet gören ihanete uğrayan evlilikten istediği ve verdiği ilgi sevgi saygıyı görmeyen taraf tek diğer tarafı boşanma konusunda ikna edemiyorsa tek taraflı boşanma davasını açabilmekte bu tür davalar da çekişmeli olarak sürdürülmektedir. Bu şekilde diğer tarafın boşanmak istememesi nedeniyle dava biraz daha yorucu ve uzun zaman alabilmektedir. Boşanma konusunda gerekli evrakların hazırlanması gerekli ise kanıtların toplanması taleplerin şikâyetlerin bildirilmesi ve tüm gerekenleri avukatlar takip etmektedir. Avukat yardımı alarak boşanma sürecini başlatmak ve sürecin takip edilmesi en sağlıklı ve en kolay boşanma biçiminin yaşanmasını sağlayan sistemdir.

Bir Yorum Yap