Advertorial Sağlık

Hayat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar ?

hayat sigortasi nedir ne ise yarar 6863

Hayat sigortası, en sık ihtiyaç duyulan sigorta türlerinden biri. Hayat sigortasının amacı,  beklenmedik ve zorlu hayat olaylarına karşı kendinizi ve sevdiklerinizi maddi güvence altına almak. Geleceğe umutla bakmanızı kolaylaştıran bu sigorta türünü daha yakından tanımak mı istiyorsunuz? Gelin, “Hayat sigortası nedir?” sorusunu birlikte mercek altına alalım…

Hayat Sigortası Nedir? 

Hayat sigortası; kritik hastalık, kaza ya da hastalık sonucu sakatlık, işsizlik, vefat gibi beklenmedik hayat olaylarına karşı sigortalıyı, lehtarlarını veya kanuni varislerini teminat altına alan bir sigorta ürünü. Sigorta poliçesinde belirlenen süre boyunca sigorta şirketine belirli bir prim ödemesi yapan sigortalı, süre sonunda kâr paylı birikimini toplu olarak alabiliyor. Ya da poliçede teminat altına alınan durumlardan biri meydana gelirse tüm birikim sigortalıya, lehtarlara veya varislere aktarılıyor. Bu koşullar poliçenin teminat ve birikim kapsamına göre değişebiliyor.

Hayat sigortası özel şartları; sigorta şirketine, teminat türüne ve seçilen sigorta ürününe göre değişiyor. Hayat sigortası poliçelerinde genellikle sağlık koşulu aranmasa da bazı poliçelerde sağlıklı olma ve yaş sınırı gibi koşullar yer alabiliyor. Hayat sigortası ürününüzü seçerken kişisel ihtiyaçlarınızı ön planda tutmanız en önemlisi. Amacınız sadece zorlu hayat olaylarına karşı bir önlem almak ise risklere karşı korunmanızı sağlayan bir hayat sigortasını seçebilirsiniz. Risklere karşı korunurken geleceğe yönelik birikim de yapmak istiyorsanız birikime yönelik sigortalara yönelebilirsiniz. 

Neden Hayat Sigortası Yaptırmalıyım?

Hayat sigortası, sadece kendinizin değil, sevdiklerinizin de geleceğini güvence altına almanıza yardımcı oluyor. Peki, hayat sigortası ne işe yarıyor? Hayat sigortası avantajları, kısaca şu şekilde sıralanabilir. 

  • İşsizlik, hastalık, sakatlık gibi beklenmedik, zorlu durumlarla karşılaştığınızda alıştığınız hayat standartlarınızı sürdürmenize olanak tanıyor.
  • Vefat durumunda sunulan teminatlar, yakınlarınızı maddi güvence altına alıyor. Böyle bir durumda çocuklarınızın eğitim standartlarını sürdürmesi de hayat sigortası ile mümkün oluyor. 
  • Poliçe kapsamında yer aldığı hallerde, hastalık ve kaza sonucunda ortaya çıkabilecek tedavi giderleri konusunda da destek sağlıyor. 
  • Hayat sigortası vergi avantajı ile de öne çıkıyor. Sigorta ürününüzün türüne göre ödediğiniz aylık primin belli bir kısmını gelir vergisi matrahınızdan indirmeniz mümkün. 

Siz de kendinizin ve sevdiklerinizin geleceğini maddi güvence altına almak için hayat sigortası yaptırın, zorluklara karşı tedbiri elden bırakmayın.

Bir Yorum Yap