Teknoloji

Telefon Tv ye Nasıl Bağlanır ?

Telefon Tv ye Nasıl Bağlanır

Teknolojinin gelişmesi ile akıllı cihazlar arasındaki bağlantı oldukça pratik bir hale gelmiştir. Farklı özelliklerdeki televizyonlar smart tv özelliğinde bulunuyor ise telefon tv ye nasıl bağlanır sorusunun cevabı oldukça basit olabiliyor. Genel olarak televizyonlar üzerinden bağlantı sağlamak için arada bir bağlantı olmalıdır. Herhangi bir cihaz yardımı ile olabilecek olan bu bağlantı bluetooth, uygulama, kablo ya da wireless üzerinden de yapılabilir. Smart televizyonlar wifi üzerinden bağlantı sağlar. Cep telefonu ile televizyonunuzun aynı ağa bağlı olması, görüntünün aktarılması için yeterlidir. Android telefonlar genel olarak DLNA teknolojisi kullanıyor. Bağlantı yaparken cep telefonu üzerinden bu teknolojinin açık olması yeterli olacaktır.

Telefonu Tv ye Yansıtma

Smart Tv özelliği olmayan televizyonlarda ise kablolu aygıtlar kullanarak telefon tv ye nasıl bağlanır soruna yanıt bulabilirsiniz. Android telefonlarda bağlantı için Google Chromecast aygıtı kullanılabilir. Bu aygıt ile telefon ekranı doğrudan televizyon ekranına bağlanabilir. İşlemin gerçekleştirilmesi için ise Quick Settings menüsünde yer alan cast alanının aktif edilmesi gereklidir. Bu menü android işletim sistemlerinde bildirim alanında yer alır. Bazı televizyonlarda bu özellik olmayabilir. Bu şekilde bir durum ise HDMI kablolar ile bağlantılar yapılabilir. Televizyonlara uygun olacak MHL ve slimport dönüştürücüler ile cep telefonunun televizyona bağlanması sağlanabilir.

IOS android sistemine sahip telefonlar için ise televizyona kablosuz bağlanmak için cihazlar bulunuyor. Airplay yansıtma özelliği bulunan Apple TV üzerinden çok pratik bir şekilde telefon tv ye nasıl bağlanır sorusunun yanıtı bulunabilir. Bu durumdaki tek olumsuzluk APPLE Tv için televizyon kadar ücret ödenmesidir. Apple tv üzerinden Iphone görüntüsünü yansıtmak için denetim merkezinde yer alan ekran yansıtma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir bağlantı türü tercih etmek istemeyenler için ise Iphone uyumlu kablolu bağlantılar tercih edilerek ekrana yansıtma özelliği kullanılabilir. IOS ve Android işletim sistemleri birbirinden farklı olduğu için bağlantı aşamasında kullanılan kablo türleri ve uygulama kısımları farklı olacaktır.

Usb Kablo İle Telefonu Televizyona Bağlamak

Hemen hemen tüm akıllı tablet ve telefonlar USB-C yardımı ile televizyonun HDMI bağlantı noktasında kullanılabilir. Bağlantı sağlandığında telefon ekranı televizyon ekranına anında yansır. Bağlantı sağlandığında video izleyebilir, webde gezinebilir, fotoğrafları kontrol edebilir, oyun oynayabilirsiniz. Bunun için telefon tv ye nasıl bağlanır araştırmalarınızda tek gerekli olan USB kablosu olacaktır. Bu şekilde bağlanırken wifi ile bağlanmanıza gerek kalmaz. Şifreleri hatırlamaya uğraşmak gibi sorunlar olmaz. Sadece kablonun uzun olması televizyonu kontrol ederken uzakta oturduğunuzda rahat etmenizi sağlayacaktır. Kablo yerine televizyonunuza takarak kullanabileceğiniz Chromecast ultra adlı cihazı da kullanabilirsiniz. Bu cihaz 4k çözünürlükte video oynatmanıza imkan sağlar. HDMI bağlantı noktasına takılan bu cihaz wifi üzerinden telefonunuza bağlanır. Bu şekilde akıllı telefon, tablet gibi cihazların televizyona bağlantısı sağlanabilir. Bu şekilde farklı marka ve model akıllı cihazların televizyona bağlantısı kurulabilir.

İncelemek isterseniz: SEO Uzmanı Ankara

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*