Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

Telefon fiyatları ne zaman düşerTelefon fiyatları düşer mi 2023 yılında doların başını alıp gidiyor olmasının üzerine akıl almaz vergiler, elektronik tüm aletlerin yanı sıra cep telefonu piyasasını da uçuruyor. Bugün bir telefon satın almak için yeri geliyor vatandaş 4-5 ay para biriktirmek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca insanımız telefon fiyatları ne zaman düşecek sorusunu sormadan geçemiyor. Biz de sizler için telefon piyasası düşer mi düşmez mi , düşerse neden düşer, etki eden faktörler nelerdir araştırdık.

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer

Telefon fiyatları ne zaman düşer ? Akıllı telefon fiyatlarının düşmesi, yeni bir telefona sahip olmak isteyen ya da mevcut telefonunu yenisiyle değiştirmek isteyen kullanıcıların dört gözle bekledikleri gelişmelerden biridir. Türkiye’de hemen hemen her yaştan kişide akıllı telefon kullanımı görülmektedir. Özellikle internet kullanımının da giderek yaygınlaşması ile birlikte her geçen gün daha fazla kişi akıllı telefon satın almak için adeta birbirleriyle yarışıp sıraya girmektedir. Akıllı telefon fiyatları da bu yüzden yılın her döneminde geniş bir kullanıcı kitlesinin en önemli gündem maddesi olarak konuşulmaya ve tartışılmaya devam edilmektedir.

Yılbaşında Telefon Fiyatları Düşer mi 2023

Telefon fiyatları düşer mi 2023 ? Türkiye’de akıllı telefon fiyatları üzerinde belirleyici rol üstlenen en önemli unsurların başında döviz kurları gelmektedir. Her ne kadar Vestel ve General Mobile gibi Türkiye’de üretilen akıllı telefon markaları bulunsa da sektörde önde gelen markaların hemen hemen hepsi yurt dışı menşeilidir. Bu yüzden bu tür akıllı telefon markalarının fiyatları ülkemizde satışa çıkmadan önce dolar ya da avro bazlı olarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden son dönemde akıllı telefon fiyatlarında ciddi bir yükselme olduğu da ne yazık ki dikkatlerden kaçmamaktadır.

Akıllı Telefon Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

En sevilen akıllı telefon fiyatlarını etkileyen kriterler oldukça fazladır. Piyasaya yeni giren dünyaca ünlü markaların en son çıkan modeldeki akıllı telefon cihazlarına sahip olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Ancak bu kişilerin de yakından bilgi sahibi olduğu gibi akıllı telefon fiyatlarında sürekli yukarı yönlü bir ivmelenme ile artış yaşandığı dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bir sene önceki akıllı telefon fiyatları ile günümüzdeki akıllı telefon fiyatları arasında güncel değerler baz alındığında; çok ciddi bir fiyat farkının yaşandığı dikkatlerden kaçmadığı gibi kullanıcıların da canlarını oldukça sıkan bir gelişme olarak endişeyle takip edilmektedir. Akılı telefon fiyatlarının büyük bir çoğunluğunda artış yaşanmasının temel sebebi ülkemizdeki dolar ve avro kurlarında yaşanan dalgalanmadır. Aslında baktığımızda Telefon fiyatları ne zaman düşer , Telefon fiyatları düşer mi sorusunun cevaplarından biri de dolar kurunun düşmesi diyebiliriz.

Yurt dışı merkezli akıllı telefon üreticilerinin fiyatları yurt dışında orta gelir düzeyine sahip vatandaşlar için; standart bir seviyedeyken ülkemizde yüksek dolar farkı sebebiyle bu fiyatların karşılanması oldukça güç rakamlara kadar çıktığı dikkatleri çekmektedir.

Ayrıca sanal gerçeklik gözlüğü uyumlu telefonlar hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Akıllı Telefondan Alınan Vergiler

Akıllı telefon modellerinden alınan vergiler, devletin uyguladığı politikalarla ölçülüp değerlendirilmektedir. Bununla birlikte akıllı telefon fiyatlarına etki eden en büyük etkilerden bir diğeri de akıllı telefon fiyatlarına uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olarak bilinmektedir. Bu vergilerin yüksek oranlara sahip olması sebebiyle akıllı telefon fiyatları ülkeye giriş fiyatının neredeyse iki katından fazla seviyeye çıkabilmektedir. Bazı akıllı telefon modellerinde telefonun Türkiye’ye giriş fiyatından fazla vergi tahsil edildiği görülmektedir. Bu durumda haliyle özellikle ithal menşeili akıllı telefon marka ve modellerinin fiyatlarının artış gösterdiği bilinmektedir.

Uygun Fiyatlı Telefon Modelleri

Akıllı telefonlar arasında uygun fiyatlı modeller de bulunmaktadır. Son teknoloji donanıma sahip olmasa da genellikle yerli üretim olduğu için ve fiyatlar üzerinde vergi kolaylığı sağlandığı için bu telefonların fiyatları daha makul bir seviyede kalmaktadır. Siz de akıllı telefon fiyatlarını yakından araştıran bir tüketiciyseniz; Türkiye’de üretilen akıllı telefon marka ve modellerinin yurt dışından ithal olarak gelen marka ve modellere kıyasla çok daha uygun fiyat seviyesinde olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanımında yerli malı yurdum malı diyerek, ülkemizde üretilen modelleri tercih edenler bütçelerine göre hareket etmenin keyfini çıkarabilmektedir. Ancak genel itibarıyla bakıldığında akıllı telefon fiyatları konusunda herhangi bir şekilde indirim yapılması mümkün gözükmediği için fiyatların düşmeyeceği görülebilmektedir.

Bir Yorum Yap