Iphone Fiyatları Ne Zaman Düşer, İndirim Gelecek Mi ?

Akıllı telefonların gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği günümüzde özellikle Iphone fiyatları ne zaman düşer sorusu gündeme gelmektedir. Farklı işletim sistemleri ve kendilerine özgü tasarımları ile birlikte Iphone modelleri büyük beğeni topluyor olsa da pek çok kullanıcının fiyatları yüksek bulmasından ötürü kullanmaktan uzak durduğu modeller olma özelliğini taşıyorlar.

Iphone Fiyatları Düşme İhtimali Nedir ?

Bilindiği üzere İphone fiyatları ne zaman düşer? Sorusu üzerine Iphone fiyatları düşme ihtimali her zaman gündeme gelmektedir çünkü Android bazlı telefonlara göre Iphone telefonları arasında büyük bir fiyat farkı bulunmaktadır. Neredeyse günümüzde yüksek donanımlara sahip Android telefonlar; bundan 5 yıl önce piyasa çıkmış Iphone modelinin çok daha altında fiyatlara sahipken, Iphone fiyatları daimi olarak, modeline dahi bakmadan yükseliş eğrisi göstermektedir. Elbette Iphone telefonların bu kadar yüksek olmasının belirli sebepleri bulunuyor.

Iphone Fiyatları Neden Yüksek ?

Iphone fiyatlarının yüksek olmasının sebebi öncelikli olarak geliştirme sürecinde kullanılan malzeme ve IOS işletim sisteminin de çok daha özellikli olması. Iphone kullanıcılarının yakından bildiği dayanıklı yapısı gerçekten Iphone modellerinde her kullanıcı tarafından rahatlıkla görülebilmektedir. IOS öncelikle virüs gibi zararlı yazılımlara karşı dayanıklı olmasının yanında kasma yapmaması; uygulamalar için üstün bir performans sunması, Android cihazlarda görülen ve kullanıcılar için gerçekten büyük sorunlar yaratabilen sebepler Iphone modellerinde bulunmamaktadır. Bu nokta, Iphone modellerinde tüm dünya genelinde, ortalama telefon modellerinden daha yüksek olmasını sağlarken bir de lokal etmenler söz konusu olmaktadır.

Ayrıca İphone pil ömrü uzatma bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Türkiye’de Neden Iphone Fiyatları Yüksek ?

Türkiye geneli için Iphone fiyatlarının yüksek olması tamamen ABD malı bir cihaz olması ve dolar kurunun yükselişte olmasıdır. Örneğin Android yapıda bir telefonun uluslar arası piyasada satış rakamı 100 dolar ise Iphone zaten ABD’de de 750 dolar gibi bir etiket fiyatına sahip oluyor. Haliyle Türkiye’de dolar kuru ve aynı zamanda vergiler ile birlikte Iphone modelleri oldukça yüksek olabiliyor. Her ne kadar kur farkının çok olduğu ülkeler için Iphone sabit kurlar üzerinden satış yapmaya çalışıyor olsa da aradaki fark çok açıldığı durumlarda, bu doğrudan etiket fiyatlarına yansımaktadır. Haliyle Iphone modelleri için düşük fiyatlar beklemek, yakın vadede pek olanaklı görülmemektedir.

Iphone İçin İndirim Olur mu ?

Iphone için indirim ancak küresel çaptaki gelişmeler ile ihtimal dahilindedir. Başka bir deyişle örneğin 2023 yılında yaşanan salgın ya da benzeri sorunlar, ülke ekonomilerine büyük zararlar verdiği için bu durum telefon üreticileri için de olumsuz etkileri beraberinde getirdi. Belirsizlik yüzünden insanların esasında lüks olarak gördükleri pek çok harcama kısıtlanırken, akıllı telefon piyasası da durgunluk yaşamaya başladı. Iphone daha önceden yüksek fiyatlardan şikayetçi olan kimselere dönük olarak yaptığı çalışmalar ile birlikte XS modellerini piyasa sürmüştü. XS modelleri, yeni üretim olmalarına rağmen teknik açıdan daha eski segmentte yer alan modellerin özelliklerini taşıyordu. Buradaki amaç Iphone kullanıcı sayısını arttırmaktı. Ancak XS serileri bile Türkiye koşulları için azımsanmayacak rakamlarda olunca ve üstelik buna vergiler de eklenince Türkiye gibi pazarlarda Iphone istediği satış rakamlarına ulaşamadı.

Iphone Fiyatları Hep Yüksek mi Kalacak ?

Iphone fiyatlarının hep yüksek olması en azından yakın vadede beklenen bir durumdur. Çünkü vergiler, artan döviz kurları ve halihazırda Iphone fiyatlarının tüm dünya ülkeleri için ortalamanın üzerinde fiyatlara sahip olması gibi nedenler, Iphone fiyatlarının düşmesini engelleyecek gibi görünmektedir. Ancak salgın gibi ekonomiye büyük etki yapan etmenler ile fiyatların, normal şartlardan bir nebze daha aşağıda olabileceği ihtimaller arasında bulunmaktadır.

Bir Yorum Yap