Aöf Yaz Okulu Nedir ?

Anadolu üniversitesi Açıköğretim Fakültesi yaz okulu uygulamasını devreye sokarak öğrencilerin kaldığı dersleri yaz okulunda almasına fırsat yaratmaktadır. Daha önceki uygulamalarda vize ve finallerin ardından üç ders sınavı yapılırken son yıllarda bu uygulamadan vaz geçilerek yaz okulu düzenlemesine gidilmiştir. Anadolu üniversitesi örgün eğitim vermesinin yanı sıra açıköğretim fakültesi aracılığı ile de öğrencilerin birçok alanda eğitim almasına imkân tanır. Açıköğretim fakültesine kaydolmak için üniversite sınavından taban puan almak yeterli olurken örgün eğitim yapılan bölümlerin puanları da alanlarına göre değişiklik gösterir. AÖF Yaz Okulu Nedir ? Açıköğretim fakültesi tarafından yapılan ve üç ders sınavı yerine uygulanan bir programdır. Yaz okulu döneminde alınan dersler en fazla 5 adet olurken her ders için ödenecek ücret miktarı değişmektedir. Anadolu üniversitelerinin bünyesinde eğitim almaya hak kazanan öğrencilerine yönelik olarak sağladığı birçok hizmet mevcuttur. Bu hizmetler arasında öğrenci kulüpleri, etkinlikler, seminerler yer alırken faaliyetlere katılım ücretsizdir ve online olarak da takip edilmeleri mümkündür.

İlginizi çekebilir: Kanal İstanbul Projesi Nedir

AÖF Yaz Okulu Ücreti

Açıköğretim fakültesinden yaz okulu için ders alacak öğrenciler bir ders için ödeyecekleri ücrete ilaveten her ders için ek ödeme yaparlar. Bir dersle 5 ders arasında kademeli bir artış söz konusu olurken yaklaşık olarak aradaki fark 60 TL olmaktadır. Bir ders alan öğrenci 160 TL ödemekte ve bu durum 5 derse çıktığında ücret 22O TL’ye yükselmektedir. Sınavların daha önce fiziki ortamlarda yapıldığı bilinirken pandemi şartları sebebi ile online yapılması söz konusu olmuştur. Yaz okulu başvuruları üniversitenin resmî web sitesi üzerinden yapılmakta ve başvuruların başlangıç tarihleri duyurular aracılığı ile öğrencilere iletilmektedir. AÖF Yaz Okulu Nedir ? Anadolu üniversitesinden eğitim almayı planlayan adayların merak edecekleri konular arasında yer alır. Yaz okulu aracılığı ile öğrencinin sene kaybı yaşamadan eğitimine devam etmesi mümkün olur.

AÖF Yaz Okulu Dersleri

AÖF Yaz Okulu Nedir ? Anadolu üniversitesinin açıköğretim fakültelerine kayıt yaptırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Lise bittikten sonra üniversite sınavından yeterli puanı alarak, örgün öğretimden açıköğretime yatay geçiş yaparak ya da ikinci üniversite şansını kullanarak açıköğretimde okumak mümkün olmaktadır. Daha önce bir üniversite bitiren adaylar ikinci üniversite okumak istediklerinde sınava girmeden bu haktan yaralanabilmektedirler. Lisans ya da önlisans programlarında okumak bu yolla mümkün olmaktadır. Fakültelerde yaz okulu açılacağı zaman lisans ya da ön lisans dersleri ilgili birim kurulu kararının ardında senatonun onayı alınması ile belirlenmektedir Yaz okulunda dönem farkı dikkate alınmadan en fazla 5 ders alınabilmektedir. Yaz okulu sınavlarına girebilme koşulları vardır ve bunu yerine getiren öğrenciler sınavlara girmeye hak kazanır. Yaz okulu bahar döneminin devamı niteliğinde olduğundan ayrıca bir öğrenci belgesi düzenlenmemektedir. Yaz okulunun bir diğer özelliği ise açıköğretim sistemine uygun olarak eğitim yapıldığı için bir devam zorunluluğunun olmamasıdır.

İlginizi çekebilir: Kpss Alan Bilgisi Nedir

Bir Yorum Yap