Asal Sevk Başvurusu Nedir ?

21.03.2021
Asal Sevk Başvurusu Nedir ?
hemşire bonesi

Askerlik yaşı gelen ve görevini yerine getirmek için başvuru yapan adayların merak ettiği konular arasında Asal Sevk Başvurusu Nedir ? Sorusu da yer almaktadır. Askerlik başvurusu yapıldıktan sonra asker adaylarının nerede askerlik yapacağına ilişkin bilgiler açıklanır. Bu açıklamaların ardından ise adayların sevk tarihleri ve evrak alma tarihleri resmî kurumlarca belirlenmektedir. Sevk başlangıç tarihi olarak tanımlanan süre asker adayının birliğine teslim olacağı tarih başlangıcıdır. Sevk bitiş tarihi olarak belirlenen süre ise asker adayının birliğine teslim olması için kendisine tanınan sürenin son günü olmaktadır. Askerlik ile ilgili yapılan açıklamalar Millî Savunma Bakanlığı Asker Alma Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Askerlik görevi 20 yaşına giren erkekler için o yılın ocak ayı baz alınarak düzenlenmektedir. Bu süre 21 yıl için geçerlidir ve sürenin 5 yıl uzatılması ya da kısaltılması Cumhurbaşkanı kararına bağlı olarak belirlenmektedir. Askerlik görevini yapacak olan kişiler süre başlangıcından itibaren 21 yıllık zaman dilimi içerisinde başvuru yapmak durumundadır. Bazı hallerde askerlik işlemleri çeşitli sebeplere bağlı olarak tecil ettirilmektedir. Tecil süresi bittikten sonra asker adayı başvurusunu yapmakla yükümlü tutulur. Tecil işlemleri birçok nedene bağlı olarak yapılabilmektedir. Adayın eğitimi sürmesi durumunda bazı durumlarda yaşanan doğal afetlere bağlı olarak, sağlık problemleri sebebi ile tecil talebi oluşabilmektedir.

İlginizi çekebilir: İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ?

Asal Sevk Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Askerlik yaşı gelen adaylar önlerinde görev yapma yönünde bir engel bulunmadığı takdirde başvurularını gerçekleştirmektedirler. Asal Sevk Başvurusu Nedir ? Merak eden asker adaylarının bu başvuruyu e-devlet üzerinden gerçekleştirdikten sonra Covid 19 testini doldurmaları gerekmektedir. Sistem üzerinden kendilerine sunulan bu formun doldurulmasının ardından bir sağlık kuruluşuna başvurmaları yönünde bilgilendirilen asker adayları işlemlerine bu yönde devam etmelidirler. Sistemin yönlendireceği sağlık kuruluşunda yapılacak testin ardından ise sonucun alınmasını müteakip negatif olması durumunda e-devlet üzerinden asal sevk başvurusu yapılabilmektedir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından sınıflandırılan yükümlüler bakanlığın belirlediği celp ve sevk duyurusunda belirtilen tarihte silahaltına alınmaktadır.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Uefa Uluslar Ligi Nedir ?

E-Devlet Asal Sevk Başvurusu Yapamıyorum

Askerlik vazifesini yapmak isteyen adayların asal sevk başvurusunu gerçekleştirmesinin ardından göreve başlaması mümkündür. Başvurular e-devlet üzerinden yapılabilirken adayın sisteme girmesi gerekmektedir. Geçmişte askerlik şubelerine yapılan başvurular üzerinden ilerleyen askerlik işlemleri günümüzde online platformlar üzerinden yapılabilmektedir. Asker adaylarının e-devlet uygulaması üzerinden bu işlemleri yapması mümkündür ve merak edilenler arasında Asal Sevk Başvurusu Nedir ? Sorusu da yer almaktadır. Asal sevk başvurusu birliğine katılmak isteyen asker adaylarının alması gereken bir belgedir. E-devlet sistemine kimlik bilgileri ile giriş yapıldıktan sonra askerlik şubesi başlığına giriş yapılmalı ardından da asal sevk başvurusu bağlantısı tıklanmalıdır. Asal sevk başvurusunu e-devlet üzerinden gerçekleştiremeyen adayların askerlik şubesine başvuru yapması gerekmektedir. Adaylar kendilerine en yakın askerlik şubesine giderek fiziki ortamlarda bu başvuruyu gerçekleştirilebilir.

İlginizi çekebilir: Uefa Uluslar Ligi Nedir ?

Sevk kağıdını aldıktan sonra kaç gün içinde teslim olunur?

Bu kağıdı almadan teslim olamazsınız, kağıdı aldıktan sonra 3-4 gün içeisinde teslim olabilirsiniz.

E-devletten asal sevk başvurusu yapılır mı?

E-devletten asal sevk başvurusu yapabilirsiniz. Arama yerine Askerliğe Sevk Belgesi yazıp aratarak bulabilirsiniz.

Sevk bitiş tarih nedir?

Askerin teslim olabileceği son tarihe sevk bitiş tarihi denir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara dershaneler
ankara ingilizce kursları
ceza avukatı
özel eğitim merkezi ankara
medwoox cerrahi bone