Maaş

Diyetisyen Maaşları 2023

diyetisyen maaslari 2023 6390

Diyetisyenler sağlıklı beslenme programları hazırlama konusunda eğitim alan kişilerdir. Yaşamını sağlıklı beslenmek ve kilo vermek üzere planlayan bireyler diyetisyenlerden destek alırlar. Bu meslek grubuna mensup olan kişiler hastanelerde, bakım merkezlerinde ya da kliniklerde görev alabilirler. Çeşitli kurumlarda da diyetisyenler çalışabilmektedir. Ayrıca serbest olarak çalışan diyetisyenler de mevcuttur. Diyetisyen Maaşları 2023 yapılan çalışmalara bağlı olarak yeniden düzenlenmiş durumdadır. Diyetisyenler, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesinde kişilere danışmanlık hizmeti verirler ve diyetisyen olmak için üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümlerini bitirmek gerekmektedir. 2023 yılında diyetisyen maaşları yeni başlayan bir meslek çalışanı için 4450 TL olurken hizmet yılına bağlı olarak bu rakam 5.150 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca maaşlara ilave edilen ek tazminatlar olduğundan bu eklentilere bağlı olarak ücretlerde değişiklik olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ?

Devlet Diyetisyen Maaşları 2023

Diyetisyen Maaşları 2023 TUİK tarafından yapılan yıllık enflasyon açıklamalarının akabinde belirlenmiş durumdadır. Devlet hastanelerinde istihdamı gerçekleştirilen diyetisyenlerin maaşları 4550-5150 TL aralığında değişmektedir. Bunda etkili olan nedenler ise hizmet yılına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yeni başlayan bir diyetisyenin maaşı düşük olurken artan hizmet yılında bu rakam da değişikliğe uğramaktadır. Özel hastanelerde çalışan diyetisyenlerin aldıkları maaş miktarları kamu kurumlarındakilere kıyasla daha yüksektir. Bu hastanelerde çalışan uzman bir diyetisyen 10.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Diyetisyenlerin serbest olarak çalışması da mümkündür ve bu durumda kendi iş yerlerinde danışanlarına hizmet verebilmektedirler.  Diyetisyenler eğitim aldıkları alanda çeşitli konularda bilgi sahibi olmaktadırlar. Diyetisyenlerin eğitim alanları arasında beslenme ilkeleri, anatomi ve fizyoloji, tıbbi beslenme, temel psikoloji gibi konular yer almaktadır. Bu tür bir meslekte sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasının yanı sıra kişilerin psikolojik açıdan da desteklenmeleri gerekeceğinden uzman bir diyetisyende birçok vasfın bir arada olması gerekmektedir.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar ?

Diyetisyenlerin çalıştıkları kurumlara bağlı olarak maaşlarında farklılıklar olması mümkündür. Diyetisyen Maaşları 2023 devlet kurumları için hizmet yılı ve deneyime bağlı olarak en düşük maaş 4450 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek maaş miktarı ise 5150 TL’dir. Özel sektörde çalışan diyetisyenlerin maaşları ise çalışanın deneyimi ve hizmet yılına bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca özel sektörde kişinin mesleki başarıları ve referansları da alınacak maaşı etkileyen unsurlar arasındadır. Diyetisyen olarak çalışan bireylerin serbest olarak çalışması da mümkün olmaktadır. Bu durumda kazanç miktarında bir artış yaşamak mümkündür. Günümüzde online olarak da diyetisyenlerin hizmet vermesi mümkün hale gelmiştir. Sosyal mecralar kullanılarak gerçekleştirilen bu tür hizmetlerde diyetisyenin başarısına bağlı olarak 150-200 TL seans ücreti alınabilmektedir. Diyetisyenlerin çalışma alanları arasında aile sağlığı merkezleri, gıda kalite denetim laboratuvarları, rehabilitasyon merkezleri, gıda üretimi yapan fabrikalar yer almaktadır. Diyetisyenlik serbest çalışmaya da olanak tanıyan bir meslektir. Bundan dolayı diyetisyen olarak çalışan kişilerin mesleklerini icra edebileceği birçok sektör bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kentkart Mobil Bakiye Sorgulama

Bir Yorum Yap