Doktor Maaşları

Hekim olarak da adlandırılan doktorların meslekleri neredeyse insanlık tarihi kadar eskiye dayanırken geçmişte ve günümüzde oldukça önemli görevler üstlenen meslek çalışanları olan doktorların maaşlarında yeni düzenlemeler yapılmıştır. Son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığa bağlı olarak da ciddi bir performans gösteren hekimler için bu yılki en düşük Doktor Maaşları 2023 6163 TL olarak belirlenmiş durumda. Maaşların tespit edilmesi sırasında bazı unsurlar dikkate alınacağından sabit bir maaş miktarından da söz etmek oldukça zor. Hizmet yılı 25 yıl ve üzeri olan doktorlar ile yeni başlayan bir hekimin maaşı arasında bazı farklar oluyor bunun yanı sıra çalışılan bölge ya da hekimin uzmanlık durumu da maaşları etkileyen unsurlardan.2022 yılı için de bu ölçütler dikkate alınarak hazırlanan maaş miktarlarına göre yeni başlayan bir doktor çalışma yaşamına 6163 TL maaş ile başlıyor. Rakamın yukarı doğru yükselmesi ise şartlara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Multinet Bakiye Sorgulama

Uzman Doktor Maaşları 2023

Doktor olarak vazifeye başlayan meslek mensupları uzmanlıklarını tamamladıklarında maaşlarında da bir artış yaşanması söz konusu olurken Doktor Maaşları 2023 için belirlenen artışlarda uzmanlık durumu ya da doğuda hizmet yapma gibi seçeneklere bağlı olarak rakamlar değişkenlik gösterir. Tıp fakültelerinden mezun olan hekimlerin uzman olabilmek için TUS adı verilen bir sınava girmesi gerekmektedir. Tıpta uzmanlık sınavı olarak adlandırılan bu sınavı başarı ile tamamlayan doktorların tercih ettikleri bir alanda uzmanlık yapması mümkün olur.

Hekimlerin uzmanlık alanlarını belirlemelerinde kişisel tercihlerine ve ilgi alanlarına bağlı olarak seçim yapmaları mümkündür. Uzmanlık alanına bağlı olarak ve hizmet yılı da dikkate alınarak hesaplanan uzman doktor maaşlarında hangi bölgede çalışıyorlarsa ona göre bir ücretlendirme yapılması söz konusu olurken ortalama olarak bir uzman doktor 8600 TL civarında maaş ile mesleki yaşamını sürdürmektedir. Devlet hastaneleri söz konusu olduğunda geçerli olan bu maaş miktarları özel hastanelerde daha farklı uygulanır. Ayrıca doktorların uzmanlıkları dışında nöbetler ya da alanına göre girdiği ameliyatlara bağlı olarak da kazançlarında artış olması mümkün olurken kıdemleri, hizmet yaptıkları bölgeler, hizmet süreleri dikkate alınan unsurlar arasındadır.

Asistan Doktor Maaşları 2023

Asistan doktorların aldıkları maaşlar uzman doktorlara kıyasla daha düşük olmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyatlarda görev almaları ya da nöbetlere kalmaları durumunda aldıkları ücretlerde değişiklik olurken henüz eğitim yaşamına devam eden ve intern olarak adlandırılan doktorların maaşları 1500 TL’den başlar. Mesleğe yeni başlayan doktorlar için görev yerleri, kaldıkları nöbetler, ameliyatlara katılmaları gibi etmenler alacakları maaş miktarında etkili olurken asistan doktorların yaklaşık olarak 6000 TL maaş alması söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra özel hastanelerde uygulanan ücretlendirme politikaları bundan daha fazladır. Doktor Maaşları 2023 için hekimin hangi statüde görev yaptığına bağlı olarak miktarlar değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı da her kademe için farklı bir maaş olması söz konusudur.

Bir Yorum Yap