Nedir

Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi

Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi

Özellikle yurtdışından alışveriş yapanların kargolarını takip ederken sıkça karşılaştığı uyarı mesajlarından olan posta teslim bordrosu mübadele servisine geldi ne demek anlamı oldukça merak edilmektedir. Aliexpress, Amazon ya da Ebay gibi sistemler üzerinden yapılan alışverişlerde sık görülen bu uyarı ekranı kargolarını bekleyenler için merak konusu olmaktadır.

Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi Yurtdışı Alışverişlerinde Karşılaşılıyor

İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve günümüzde global bir pazarın hakim olması ile birlikte kıtalar arası ticaret de sık tercih edilen uygulamaların başında geliyor. Özellikle sundukları geniş ürün çeşitliliği ve uygun fiyatları ile öne çıkan Aliexpress, Ebay ya da Amazon gibi sitelerden alışveriş yapıldığında kârlı oranlar ile ürünler satın alınabiliyor.

Ancak bu sistemler üzerinden alışveriş yapıldığında kargo sürelerine ve teslimi bazı durumlarda sorunlara neden olabilmektedir. Satın alınan ürünün adrese teslim edilme sürecinde, PTT ile çalışıldığı için PTT’nin kargo sorgulama bölümünde kullanıcıların merak ettikleri bir ifade yer yer belirlemektedir. Posta teslim bordrosu mübadele servisine geldi arnavutköy.

Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi Ne Demek?

Yurtdışından yapılan alışverişlerde kargo takibi sırasında sıklıkla görülen Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi ne demek olduğu çoğu kimse tarafından anlaşılmamaktadır. Ancak bu ifade kargonuzun kayıt işleminin yapıldığı anlamına gelmektedir. Kargonuz kayıt altına alınmış, yurtdışından PTT’ye teslim edilmiş ve adrese teslim yapılması için dağıtıma hazır hale getirilmiş anlamına gelmektedir.

Gümrükte Takılan Kargolar İçin Ne Yapılır?

Söz konusu ifade kargonun gümrükte takılıp takılmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Türkiye’ye girişlerde, başka bir deyişle kargonun PTT’ye teslim edilmesi ile bu ifade belirmektedir. Dolayısıyla böyle bir ifade kargonuzun gümrükte takılıp takılmadığıyla ilgili net tanımlar içermemektedir. Eğer kargonuzun gümrükten geçip geçmediğini merak ediyorsanız, basit birkaç yöntem ile bunu öğrenebilirsiniz.

Kargo Gümrük Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kargo gümrük sorgulama yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • İlk olarak gonderitakip.ptt.gov.tr adresine girerek buradan kargo takip sayfasını açınız.
  • Açılan sayfaya kargo takip numarasını yazınız.
  • Açılan sayfada “Değer Konuşmuş Ücret” kısmı ve hemen altında yer alan bilgilerde 0 TL yazıyorsa kargonuz gümrükten geçmiş demektir.
  • Eğer bu değerlerin yanında tutar belirtilmiş ise gümrükten geçmesi için o tutarların ödenmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda kargonuzun gümrükten geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz ancak bu sorgulama takip numarası olan kargolar için geçerlidir. Yurtdışından, özellikle Çin’den yapılan alışverişlerde bazı durumlarda kargo takip numarası olmamaktadır. Esasında her kargonun bir takip numarası olmasına rağmen, kullanıcı tarafından müşteriye bilgilendirme yapılmadığı için takip numarası bilinmemektedir. Bilinmeyen kargolar için ise sorgulama yapılmamaktadır. Ancak Türkiye’ye giriş ya da gümrükte takılma durumunda kargo bilgilerinde yer alan iletişim kanallarından kargo sahibine ulaşım sağlanabilmekte, böylece olası mağduriyetler engellenmektedir.

Yurtdışından Kargo Ne Zaman Gelir?

Yurtdışından kargo geliş süresi için kesin bir tarih bulunmamaktadır. Elbette bazı özel kargo firmaların yakın tarihler belirtmeleri söz konusudur, örneğin uluslararası çalışan bir firma, tüm gönderimi kendi şubeleri ile yaptığı için kargolar daha sağlıklı ve kısa sürelerde istenen adreslere ulaşmaktadır.

Ancak Türkiye’de yurtdışından yapılan alışverişlerde, özellikle Aliexpress gibi sitelerden yapılan alışverişlerde kullanılan kargo PTT’dir. PTT ise Çin’den çıkışta ya da satıcının bulunduğu ülkeden çıkışta kargoları teslim almaz, yerel kargo firmaları tarafından paketler Türkiye’ye getirilir ve Türkiye’ye girişte kargoları PTT dağıtım için teslim alır. Bu yüzden pek çok dağıtıcı bulunduğu için yurtdışı kargo sürelerinde uzama görülebilmektedir. Ortalama ise Çin merkezli bir satıcıdan yapılan alışverişlerdeki paketlerin teslim süresi 30 – 40 gün olarak belirlenmekte, gümrük gibi durumlarda ise süre daha da uzayabilmektedir.

Mübadele Ne Demek ? Mübadele Nedir ?

Mübadele şu anlamlara gelebilir:

  • Mübadele – Değişim, değişme, değiş tokuş anlamındaki Arapça sözcük

Ukim iletişim

  • Adres: Ziyagökalp Mahallesi, Bedrettin Dalan Bulvarı Aykosan Sanayi Sitesi, 34490 Başakşehir/İstanbul
  • Çalışma saatleriAçık ⋅ Kapanış saati: 17:00
  • Telefon(0212) 567 65 65

Posta teslim bordrosu mübadele servisine geldi ne demek başlıklı içeriğimizin sonuna geldik. Buradan PTT Kart Hesap Bakiyesi Sorgulama | PTT Para Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*