Nedir

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Nedir ?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Nedir

Havaalanları veya havayolu işletmelerinde istihdam edilmek üzere personel gereksinimi oluştuğunda bu konuda eğitim almış kişilere ihtiyaç duyulur. Bu alanlarda hizmet verecek kişilerin eğitimlerinin verildiği okullar ise kabin memuru yetiştiren ve ön lisans eğitimi veren bölümlerdir. Üniversitelerin iki yıllık önlisans bölümleri bu eğitimleri verirken buradan mezun olan adaylar çeşitli birimlerde görev yapabilmektedir. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Nedir ? Araştırılan bir konudur ve adaylar meslek seçimleri sırasında bu bölüm mezunlarının ne iş yaptığını merak etmektedir. Bu bölümü bitiren kişilerin havacılıkla ilgili birçok alanda iş bulması mümkün olmaktadır. Bölümü bitiren adaylar kabin memuru olarak adlandırılırken uçakta yer alan yolcuların her tür güvenlik tedbirinden sorumlu olmaktadır. Kabin memuru olacak adaylarda aranan bazı özellikler vardır ve kişiler bu özellikleri sağlamaları durumunda görev yapabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Puanları

Uçağa yolcu alınması sırasında kabin memuru olarak adlandırılan personele gereksinim duyulmaktadır. Sürekli seyahat edilmesi gerekli olan meslekler arasında yer alan kabin memurluğu uçuş esnasında yolcularla ilgilenmeyi de gerekli kılan bir meslektir. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Nedir ? Merak edenler için bu mesleğin yapılabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi söz konusudur. Sivil Havacılık Kabin Memurluğu Hizmetleri taban puanları üniversitelere göre farklılık göstermekle birlikte en düşük taban puan 175 olarak belirlenmiştir. Başarı sırasına göre ise 1755.918 olarak tabloda yer alan bu bölüme TYT puanı ile girilmektedir. Bu bölüm için geçerli olan en yüksek taban puan ise 329’dur. Başarı sırası ise 261.542’dir. Kabin memuru olmak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • T.C vatandaşı olmak
  • Kadınlar için 1.60-1.75cm aralığında boy uzunluğu, erkekler içinse 1.70-1.85cm boy uzunluğu
  • Boy ve kilo oranında uygunluk
  • İki yıllık önlisans programlarından mezun olmak
  • Yabancı dil bilmek
  • Sağlık raporu almak
  • Erkek adaylarda askerliği tamamlamış olmak
  • Adli sicil kaydında sorun olmamak
  • Vücudun görünen kısımlarında yara veya dövme izine sahip olmamak

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ne İşe Yarar ?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Nedir ? Sorusu merak edilenler arasında yer alırken bu mesleği yapacak olan kişiler uçakla ilgili çeşitli sorumluluklara sahip olurlar. Uçağa yolcu alımı sırasında onlarla ilgilenmek, güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlamak gibi görevleri olan kabin memurları ayrıca uçak içindeki ikramları da yaparlar. Yolcuların uçuş öncesinde bilgilendirilmesi, inişten sonra uçağın tahliyesi gibi tüm süreçlerde etkin olarak görev yaparlar. Yolcuların uçuş öncesinde emniyet kemerlerinin bağlanması ve kontrollerinin yapılması, ihtiyaçlarının karşılanması gibi konularda kendilerinden hizmet alınır. Kabin hizmetlerinde görev alan personelin seyahat etmeye engeli bulunmaması işin şartları gereğidir. Bundan dolayı meslek tercihi yapılırken bu hususlar dikkate alınmalıdır. Kabin hizmetlerinde görev alacak olan kişiler erkek adaylar arasından da olabilmektedir. Bu tür hizmetlerde görev alacak olan erkek adaylar host olarak adlandırılırken kadınlarda hostes tanımı kullanılır.

İlginizi çekebilir: Work and Travel Nedir ?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri İçin Kaç Yıl Okunur ?

2 yıllık bir önlisans programından mezun olmuş olmak gerekir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetlerinde Görev Almak İçin Minimum Boy Ortalaması Ne Olmalıdır ?

Kadınlarda 1.60, erkeklerde ise minimum 1.70 boy uzunluğuna sahip olmak gerekir.

Dövme Sahibi Olmak Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri İçin Engel Midir ?

Evet. Sivil havacılık kabin hizmetlerinde görev almak istiyorsanız, vücudunuzun kıyafet giyildiğinde görünen yerlerinde dövme olmaması gerekir.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*